django - en to lb translation catalogue (137 entries)

en: Arabic
lb: Arabesch

en: Bulgarian
lb: Bulgaresch

en: Belarusian
lb: Wäissrussesch

en: Bengali
lb: Bengalesch

en: Bosnian
lb: Bosnesch

en: Catalan
lb: Katalanesch

en: Czech
lb: Tschechesch

en: Welsh
lb: Walisesch

en: Danish
lb: Dänesch

en: German
lb: Däitsch

en: Greek
lb: Griichesch

en: English
lb: Englesch

en: British English
lb: Britesch Englesch

en: Spanish
lb: Spuenesch

en: Argentinian Spanish
lb: Argentinesch Spuenesch

en: Mexican Spanish
lb: Mexikanesch Spuenesch

en: Estonian
lb: Estonesch

en: Basque
lb: Baskesch

en: Persian
lb: Persesch

en: Finnish
lb: Finnesch

en: French
lb: Franséisch

en: Frisian
lb: Frisesch

en: Irish
lb: Iresch

en: Galician
lb: Galesch

en: Hebrew
lb: Hebräesch

en: Croatian
lb: Kroatesch

en: Hungarian
lb: Ungaresch

en: Indonesian
lb: Indonesesch

en: Icelandic
lb: Islännesch

en: Italian
lb: Italienesch

en: Japanese
lb: Japanesch

en: Georgian
lb: Georgesch

en: Kannada
lb: Kanadesch

en: Korean
lb: Koreanesch

en: Luxembourgish
lb: Lëtzebuergesch

en: Lithuanian
lb: Lithuanesesch

en: Latvian
lb: Lättesch

en: Macedonian
lb: Macedonesch

en: Mongolian
lb: Mongolesch

en: Norwegian Bokmal
lb: Norwegesch Bokmal

en: Dutch
lb: Hollännesch

en: Norwegian Nynorsk
lb: Norwegesch Nynorsk

en: Polish
lb: Polnesch

en: Portuguese
lb: Portugisesch

en: Brazilian Portuguese
lb: Brasilianesch Portugisesch

en: Romanian
lb: Rumänesch

en: Russian
lb: Russesch

en: Slovak
lb: Slowakesch

en: Slovenian
lb: Slowenesch

en: Albanian
lb: Albanesch

en: Serbian
lb: Serbesch

en: Serbian Latin
lb: Serbesch Latäinesch

en: Swedish
lb: Schwedesch

en: Turkish
lb: Tierkesch

en: Ukrainian
lb: Ukrainesch

en: Vietnamese
lb: Vietnamesesch

en: Simplified Chinese
lb: Einfach d'Chinesesch

en: Traditional Chinese
lb: Traditionell d'Chinesesch

en: Enter a valid value.
lb: Gëff en validen Wärt an.

en: Enter a valid URL.
lb: Gëff eng valid URL an.

en: Enter a valid email address.
lb: Gëff eng valid e-mail Adress an.

en: Enter a valid IPv4 address.
lb: Gëff eng valid IPv4 Adress an.

en: Enter a valid IPv6 address.
lb: Gëff eng valid IPv6 Adress an.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
lb: Gëff eng valid IPv4 oder IPv6 Adress an.

en: and
lb: an

en: Integer
lb: Zuel

en: Date (without time)
lb: Datum (ouni Zäit)

en: Date (with time)
lb: Datum (mat Zäit)

en: Decimal number
lb: Dezimalzuel

en: Email address
lb: E-mail Adress

en: Floating point number
lb: Kommazuel

en: Big (8 byte) integer
lb: Grouss (8 byte) Zuel

en: IPv4 address
lb: IPv4 Adress

en: IP address
lb: IP Adress

en: Positive integer
lb: Positiv Zuel

en: Positive small integer
lb: Kleng positiv Zuel

en: Small integer
lb: Kleng Zuel

en: Time
lb: Zäit

en: Raw binary data
lb: Rei Binär Daten

en: File
lb: Fichier

en: Image
lb: Bild

en: No file was submitted.
lb: Et ass keng Datei geschéckt ginn.

en: Enter a list of values.
lb: Gëff eng Lescht vun Wäerter an.

en: Order
lb: Sortéier

en: Delete
lb: Läsch

en: Currently
lb: Momentan

en: Change
lb: Änner

en: Clear
lb: Maach eidel

en: Unknown
lb: Onbekannt

en: Yes
lb: Jo

en: No
lb: Nee

en: yes,no,maybe
lb: jo,nee,vläit

en: Monday
lb: Méindeg

en: Tuesday
lb: Dënschdeg

en: Wednesday
lb: Mëttwoch

en: Thursday
lb: Donneschdes

en: Friday
lb: Freides

en: Saturday
lb: Samschdes

en: Sunday
lb: Sonndes

en: Mon
lb: Mei

en: Tue
lb: Dën

en: Wed
lb: Mett

en: Thu
lb: Don

en: Fri
lb: Fre

en: Sat
lb: Sam

en: Sun
lb: Son

en: January
lb: Januar

en: February
lb: Februar

en: March
lb: März

en: April
lb: Abrell

en: June
lb: Juni

en: July
lb: Juli

en: October
lb: Oktober

en: December
lb: Dezember

en: mar
lb: mär

en: apr
lb: abr

en: oct
lb: okt

[ctx: abbrev. month]
en: March
lb: März

[ctx: abbrev. month]
en: April
lb: Abrell

[ctx: abbrev. month]
en: June
lb: Juni

[ctx: abbrev. month]
en: July
lb: Juli

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
lb: Okt.

[ctx: alt. month]
en: January
lb: Januar

[ctx: alt. month]
en: February
lb: Februar

[ctx: alt. month]
en: March
lb: März

[ctx: alt. month]
en: April
lb: Abrell

[ctx: alt. month]
en: June
lb: Juni

[ctx: alt. month]
en: July
lb: Juli

[ctx: alt. month]
en: October
lb: Oktober

en: or
lb: oder

en: %d year | %d years
lb[0]: %d Joer
lb[1]: %d Joren

en: %d month | %d months
lb[0]: %d Mount
lb[1]: %d Meint

en: %d week | %d weeks
lb[0]: %d Woch
lb[1]: %d Wochen

en: %d day | %d days
lb[0]: %d Dag
lb[1]: %d Deeg

en: %d hour | %d hours
lb[0]: %d Stonn
lb[1]: %d Stonnen

en: %d minute | %d minutes
lb[0]: %d Minutt
lb[1]: %d Minutten

en: 0 minutes
lb: 0 Minutten
