django - en to bn translation catalogue (44 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Documentation
bn: সহায়িকা

en: Bookmarklets
bn: বুকমার্কলেট

en: Documentation bookmarklets
bn: সহায়িকা বুকমার্কলেট

en: Documentation for this page
bn: এই পাতার সহায়িকা

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
bn: যেকোন পাতা থেকে ভিউ সহায়িকাতে নিয়ে যান।

en: Tags
bn: ট্যাগগুলো

en: Filters
bn: ফিল্টারগুলো

en: Models
bn: মডেলগুলো

en: Views
bn: ভিউগুলো

en: Please install docutils
bn: দয়া করে docutils ইনস্টল করুন

en: Model: %(name)s
bn: মডেল: %(name)s

en: Field
bn: ফিল্ড

en: Type
bn: টাইপ

en: Description
bn: বিবরন

en: Model documentation
bn: মডেল ডকুমেন্টেশন

en: Model groups
bn: মডেল গ্রুপ

en: Templates
bn: টেমপ্লেটগুলো

en: Template: %(name)s
bn: টেমপ্লেট: %(name)s

en: Template: "%(name)s"
bn: টেমপ্লেট: "%(name)s"

en: Back to Documentation
bn: ডকুমেন্টেশনে ফেরত যান

en: Template filters
bn: টেমপ্লেট ফিল্টার

en: Template filter documentation
bn: টেমপ্লেট ফিল্টার ডকুমেন্টেশন

en: Built-in filters
bn: বিল্ট-ইন ফিল্টার

en: Template tags
bn: টেমপ্লেট ট্যাগ

en: Template tag documentation
bn: টেমপ্লেট ট্যাগ ডকুমেন্টেশন

en: Built-in tags
bn: বিল্ট-ইন ট্যাগ

en: View: %(name)s
bn: ভিউ: %(name)s

en: Templates:
bn: টেমপ্লেটসমূহ:

en: Back to Views Documentation
bn: ভিউ ডকুমেন্টেশনে ফেরত যান

en: View documentation
bn: ভিউ ডকুমেন্টেশন

en: Empty namespace
bn: ফাঁকা নেমস্পেস

en: Boolean (Either True or False)
bn: বুলিয়ান (হয় True অথবা False)

en: Field of type: %(field_type)s
bn: ফিল্ডের ধরণ: %(field_type)s

en: tag:
bn: ট্যাগঃ

en: filter:
bn: ফিল্টারঃ

en: view:
bn: ভিউঃ

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
bn: %(app_label)r এ্যপে %(model_name)r মডেলটি পাওয়া যায়নি

en: model:
bn: মডেলঃ

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
bn: `%(app_label)s.%(data_type)s` সম্পর্কিত অবজেক্ট

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
bn: `%(app_label)s.%(object_name)s` সম্পর্কিত অবজেক্ট সমূহ

en: all %s
bn: সকল %s

en: number of %s
bn: %s সংখ্যা

en: %s does not appear to be a urlpattern object
bn: %s ইউআরএল -এর মত নয়
