django - en to da translation catalogue (60 entries)

en: Administrative Documentation
da: Administrationsdokumentation

en: Home
da: Hjem

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Documentation bookmarklets
da: Dokumentations-bookmarklets

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
da: For at installere bookmarklets, skal du trække linket til din bogmærkelinje eller højreklikke linket og tilføje det til dine bogmærker. Derefter kan du vælge bookmarkletten fra enhver side på websitet.

en: Documentation for this page
da: Dokumentation for denne side

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
da: Bringer dig fra en hvilken som helst side til dokumentationen for det view, der genererer den pågældende side.

en: Tags
da: Mærker

en: List of all the template tags and their functions.
da: Liste af alle template tags og deres funktioner.

en: Filters
da: Filtre

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
da: Filtre er handlinger, der kan anvendes på variabler i en skabelon for at ændre outputtet.

en: Models
da: Modeller

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
da: Modeller er beskrivelser af alle objekter i systemet, og deres tilhørende felter. Hver model har en liste af felter som kan tilgås som en skabelon variabel.

en: Views
da: Visninger

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
da: Hver side på den offentlige side bliver genereret af et view. Viewet definerer hvilken skabelon der bruges til at generere siden og hvilke objekter er tilgængelige fra skabelonen.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
da: Værktøjer for din browser til hurtig adgang til admin funktionalitet.

en: Please install docutils
da: Installer venligst docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
da: Admin dokumentationssystemet kræver Python's <a href="%(link)s">docutils</a> bibliotek.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
da: Venligst spørg dine administratorer om at installere <a href="%(link)s">docutils</a> .

en: Fields
da: Felter

en: Field
da: Felt

en: Description
da: Beskrivelse

en: Methods with arguments
da: Metode med argumenter

en: Method
da: Metode

en: Arguments
da: Argumenter

en: Back to Model Documentation
da: Tilbage til Modeldokumentationen

en: Model documentation
da: Modeldokumentation

en: Model groups
da: Modelgrupper

en: Templates
da: Skabeloner

en: Template: %(name)s
da: Skabelon: %(name)s

en: Template: "%(name)s"
da: Skabelon: "%(name)s"

en: Search path for template "%(name)s":
da: Søgesti for skabelon "%(name)s"

en: (does not exist)
da: (eksisterer ikke)

en: Back to Documentation
da: Tilbage til Dokumentationen

en: Template filters
da: Skabelonfiltre

en: Template filter documentation
da: Skabelonfiltre dokumentation

en: Built-in filters
da: Indbyggede filtre

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
da: For at bruge disse filtre, indsæt <code>%(code)s</code> i din skabelon, før du bruger filteret.

en: Template tags
da: Skabelon-tags

en: Template tag documentation
da: Skabelon-tag-dokumentation

en: Built-in tags
da: Indbyggede tags

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
da: For at bruge disse tags, indsæt <code>%(code)s</code> i din skabelon, før du bruger tagget.

en: Context:
da: Kontekst:

en: Templates:
da: Skabeloner:

en: Back to Views Documentation
da: Tilbage til Views-dokumentationen

en: View documentation
da: View dokumentation

en: Jump to namespace
da: Hop til namespace

en: Empty namespace
da: Tomt namespace

en: Views by namespace %(name)s
da: Views efter namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
da: Views efter tomt namespace

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
da: 
        View funktion: <code>%(full_name)s</code>. Navn: <code>%(url_name)s</code>.

en: Boolean (Either True or False)
da: Boolsk (enten True eller False)

en: Field of type: %(field_type)s
da: Felt af type: %(field_type)s

en: App %(app_label)r not found
da: Applikation %(app_label)r blev ikke fundet

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
da: Modellen %(model_name)r ikke fundet i applikationen %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
da: det relaterede `%(app_label)s.%(data_type)s`-objekt

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
da: relaterede `%(app_label)s.%(object_name)s`-objekter

en: all %s
da: alle %s

en: number of %s
da: antal %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
da: %s ser ikke ud til at være et urlpattern-objekt
