django - en to fi translation catalogue (68 entries)

en: Administrative Documentation
fi: Hallinnan ohjeet

en: Home
fi: Etusivu

en: Documentation
fi: Ohjeita

en: Bookmarklets
fi: Kirjanmerkkiset

en: Documentation bookmarklets
fi: Ohjeiden kirjanmerkkiset

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
fi: Asenna kirjanmerkkinen raahaamalla linkki kirjanmerkkien työkalupalkkiin tai napsauttamalla linkkiä oikeanpuoleisella hiiren painikkeella ja valitsemalla kirjanmerkkeihin lisäämisen. Sen jälkeen voit valita kirjanmerkkisen miltä tahansa sivuston sivulta.

en: Documentation for this page
fi: Tämän sivun ohjeita

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
fi: Näyttää ohjeet, jotka koskevat ko. sivun luonutta näkymää.

en: Tags
fi: Tagit

en: List of all the template tags and their functions.
fi: Lista kaikista mallinetunnisteista ja niiden toiminnasta.

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
fi: Suotimet ovat toimintoja, jotka käsittelevät mallineessa käytettävän muuttujan ulostuloa.

en: Models
fi: Mallit

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
fi: Mallit kuvaavat järjestelmän kaikkia objekteja ja niihin liittyviä kenttiä. Kenttiä pystyy käyttämään mallineista mallinemuuttujina.

en: Views
fi: Näkymät

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
fi: Jokainen sivuston sivu on näkymän luoma. Näkymä määrittelee mitä mallinetta sivun luontiin käytetään ja mitä objekteja mallineella on käytössä.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
fi: Selaintyökaluja, joilla pääset nopeasti hallinnointitoimintoihin.

en: Please install docutils
fi: Ole hyvä ja asenna docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
fi: Hallinnan dokumentaatio vaatii Pythonin <a href="%(link)s">docutils</a>-kirjaston.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
fi: Pyydä ylläpitäjiä asentamaan <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
fi: Malli: %(name)s

en: Fields
fi: Kentät

en: Field
fi: Kenttä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Description
fi: Selite

en: Methods with arguments
fi: Metodit argumentteineen

en: Method
fi: Metodi

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Back to Model Documentation
fi: Takaisin mallidokumentaatioon

en: Model documentation
fi: Mallidokumentaatio

en: Model groups
fi: Malliryhmät

en: Templates
fi: Mallineet

en: Template: %(name)s
fi: Malline: %(name)s

en: Template: "%(name)s"
fi: Malline: "%(name)s"

en: Search path for template "%(name)s":
fi: Polun "%(name)s" hakupolku:

en: (does not exist)
fi: (ei ole olemassa)

en: Back to Documentation
fi: Takaisin dokumentaatioon

en: Template filters
fi: Mallinesuotimet

en: Template filter documentation
fi: Mallinesuodindokumentaatio

en: Built-in filters
fi: Sisäänrakennetut suotimet

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
fi: Käyttääksesi näitä suotimia, sisällytä <code>%(code)s</code> mallineesi alkuun.

en: Template tags
fi: Mallinetunnisteet

en: Template tag documentation
fi: Mallinetunnistedokumentaatio

en: Built-in tags
fi: Sisäänrakennetut tunnisteet

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
fi: Käyttääksesi näitä tunnisteita, sisällytä <code>%(code)s</code> mallineesi alkuun.

en: View: %(name)s
fi: Näkymä: %(name)s

en: Context:
fi: Konteksti:

en: Templates:
fi: Mallineet:

en: Back to Views Documentation
fi: Takaisin näkymädokumentaatioon

en: View documentation
fi: Näkymädokumentaatio

en: Jump to namespace
fi: Siirry nimiavaruuteen

en: Empty namespace
fi: Tyhjä nimiavaruus

en: Views by namespace %(name)s
fi: Näkymät nimiavaruuden %(name)s mukaan

en: Views by empty namespace
fi: Näkymät tyhjän nimiavaruuden mukaan

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
fi: 
    Näkymäfunktio: <code>%(full_name)s</code>. Nimi: <code>%(url_name)s</code>.

en: Boolean (Either True or False)
fi: Totuusarvo: joko tosi (True) tai epätosi (False)

en: Field of type: %(field_type)s
fi: Kenttä tyyppiä: %(field_type)s

en: tag:
fi: tagi:

en: filter:
fi: suodatin:

en: view:
fi: näkymä:

en: App %(app_label)r not found
fi: Sovellusta %(app_label)r ei löydy

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
fi: Sovelluksesta %(app_label)r ei löydy mallia %(model_name)r

en: model:
fi: malli:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
fi: tähän liittyvä `%(app_label)s.%(data_type)s`-kohde

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
fi: tähän liittyvät `%(app_label)s.%(object_name)s`-kohteet

en: all %s
fi: kaikki %s

en: number of %s
fi: %s-kohteiden lukumäärä

en: %s does not appear to be a urlpattern object
fi: %s ei näytä olevan urlpattern-olio
