django - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Administrative Documentation
fr: Documentation technique

en: Home
fr: Accueil

en: Bookmarklets
fr: Signets

en: Documentation bookmarklets
fr: Documentation des signets

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
fr: Pour installer des signets, faites glisser le lien vers votre barre de marques-pages, ou effectuez un clic droit sur le lien et ajoutez-le. Maintenant, vous pouvez le sélectionner depuis n'importe quelle page du site.

en: Documentation for this page
fr: Documentation pour cette page

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
fr: Vous envoie de n'importe quelle page vers la documentation de la vue qui a généré cette page.

en: Tags
fr: Étiquettes

en: List of all the template tags and their functions.
fr: Liste de toutes les balises de gabarit et leur fonction.

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
fr: Les filtres sont des actions qui peuvent être appliquées à des variables dans un gabarit pour modifier leur valeur affichée.

en: Models
fr: Modèles

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
fr: Les modèles sont des descriptions de tous les objets du système avec leurs champs associés. Chaque modèle possède une liste de champs auxquels on peut accéder comme pour les variables de gabarit

en: Views
fr: Vues

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
fr: Chaque page du site public est généré par une vue. La vue détermine le gabarit utilisé pour générer la page ainsi que les objets qui sont disponibles dans le gabarit.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
fr: Outils permettant au navigateur d'accéder rapidement aux fonctionnalités de l'interface d'administration.

en: Please install docutils
fr: Veuillez installer docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
fr: Le système de documentation de l'interface d'administration nécessite la bibliothèque Python <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
fr: Demandez à votre administrateur système d'installer <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
fr: Modèle : %(name)s

en: Fields
fr: Champs

en: Field
fr: Champ

en: Methods with arguments
fr: Méthodes avec paramètres

en: Method
fr: Méthode

en: Arguments
fr: Paramètres

en: Back to Model Documentation
fr: Retour à la documentation du modèle

en: Model documentation
fr: Documentation des modèles

en: Model groups
fr: Groupes de modèles

en: Templates
fr: Gabarits

en: Template: %(name)s
fr: Gabarit : %(name)s

en: Template: "%(name)s"
fr: Gabarit : « %(name)s »

en: Search path for template "%(name)s":
fr: Chemin de recherche du gabarit « %(name)s » :

en: (does not exist)
fr: (n'existe pas)

en: Back to Documentation
fr: Retour à la documentation

en: Template filters
fr: Filtres de gabarit

en: Template filter documentation
fr: Documentation des filtres de gabarit

en: Built-in filters
fr: Filtres intégrés

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
fr: Pour utiliser ces filtres, placez <code>%(code)s</code> dans votre gabarit avant d'utiliser un des filtres.

en: Template tags
fr: Balises de gabarit

en: Template tag documentation
fr: Documentation des balises de gabarit

en: Built-in tags
fr: Balises intégrées

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
fr: Pour utiliser ces balises, placez <code>%(code)s</code> dans le gabarit avant d'utiliser une des balises.

en: View: %(name)s
fr: Vue : %(name)s

en: Context:
fr: Contexte :

en: Templates:
fr: Gabarits :

en: Back to Views Documentation
fr: Retour à la documentation des vues

en: View documentation
fr: Documentation des vues

en: Jump to namespace
fr: Aller à l'espace de noms

en: Empty namespace
fr: Espace de noms vide

en: Views by namespace %(name)s
fr: Vues par espace de noms %(name)s

en: Views by empty namespace
fr: Vues par espace de noms vide

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
fr: 
    Fonction de vue : <code>%(full_name)s</code>. Nom : <code>%(url_name)s</code>.

en: Boolean (Either True or False)
fr: Booléen (True ou False)

en: Field of type: %(field_type)s
fr: Champ de type : %(field_type)s

en: tag:
fr: mot-clé :

en: filter:
fr: filtre :

en: view:
fr: vue :

en: App %(app_label)r not found
fr: L'application %(app_label)r n'a pas été trouvée

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
fr: Le modèle %(model_name)r n'a pas été trouvé dans l'application %(app_label)r

en: model:
fr: modèle :

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
fr: l'objet « %(app_label)s.%(data_type)s » en relation

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
fr: les objets « %(app_label)s.%(object_name)s » en relation

en: all %s
fr: tous les %s

en: number of %s
fr: nombre de %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
fr: %s ne semble pas être un objet urlpattern
