django - en to os translation catalogue (23 entries)

en: Home
os: Хӕдзар

en: Documentation
os: Документаци

en: Bookmarklets
os: Букмарклеттӕ

en: Documentation bookmarklets
os: Документацийы букмарклеттӕ

en: Documentation for this page
os: Ацы фарсы документаци

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
os: Цыфӕнды фарсӕй дӕ уыцы фарс цы хуыз фӕлдисы, уый документацимӕ ӕрвиты.

en: Tags
os: Тӕгтӕ

en: Filters
os: Фӕрсудзӕнтӕ

en: Models
os: Моделтӕ

en: Views
os: Хуызтӕ

en: Templates
os: Хуызӕгтӕ

en: Boolean (Either True or False)
os: Булон (Бӕлвырд кӕнӕ Мӕнг)

en: Field of type: %(field_type)s
os: Быдыры хуыз: %(field_type)s

en: tag:
os: тӕг:

en: filter:
os: фӕрсудзӕн:

en: view:
os: хуыз:

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
os: Модел %(model_name)r ӕфтуан %(app_label)r-ы мидӕг нӕ разынд

en: model:
os: модел

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
os: хӕстӕг `%(app_label)s.%(data_type)s` объект

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
os: хӕстӕг `%(app_label)s.%(object_name)s` объекттӕ

en: all %s
os: %s иууылдӕр

en: number of %s
os: %s нымӕц

en: %s does not appear to be a urlpattern object
os: %s url-ы хуызӕгы объект нӕу
