django - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Administrative Documentation
pt: Documentação Administrativa

en: Home
pt: Início

en: Documentation
pt: Documentação

en: Documentation bookmarklets
pt: Documentação dos bookmarklets

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
pt: Para instalar bookmarklets, arraste o link da barra dos bookmarks, ou pressione do lado direito no link e adicione aos bookmarks.
    Agora poderá selecionar o bookmarklet de qualquer página do site.

en: Documentation for this page
pt: Documentação desta página

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
pt: Vai de qualquer página para a documentação da view que gera essa página.

en: List of all the template tags and their functions.
pt: Lista de todas as template tags e suas funções.

en: Filters
pt: Filtros

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
pt: Os filtros são as acções que podem ser aplicadas às variáveis ​​de uma template para alterar o output.

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
pt: Models são descrições de todos os objetos no sistema e seus campos associados. Cada model tem uma lista de campos que podem ser acedidos como variáveis ​​de template

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
pt: Cada página no site público é gerada por uma view. A view define qual template será usado para gerar a página e quais objetos estarão disponíveis para esse template.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
pt: Ferramentas para o seu navegador para aceder rapidamente a funcionalidade de administração.

en: Please install docutils
pt: Por favor, instale o docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
pt: A documentação do sistema de admin requer a biblioteca <a href="%(link)s">docutils</a> do Python.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
pt: Por favor, peça aos seu administradores para instalar o <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Fields
pt: Campos

en: Field
pt: Campo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Methods with arguments
pt: Métodos com argumentos

en: Method
pt: Métodos

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Back to Model Documentation
pt: Regressar à Documentação dos Modelos

en: Model documentation
pt: Documentação dos Models

en: Model groups
pt: Grupos de Models

en: Search path for template "%(name)s":
pt: Caminho de pesquisa para o template "%(name)s":

en: (does not exist)
pt: (Não existe)

en: Back to Documentation
pt: Voltar para a Documentação

en: Template filters
pt: Filtros de template

en: Template filter documentation
pt: Documentação de filtros de template

en: Built-in filters
pt: Filtros built-in

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
pt: Para utilizar estes filtros, coloque <code>%(code)s</code> na sua template antes de utilizar o filtro.

en: Template tags
pt: Tags de template

en: Template tag documentation
pt: Documentação de tags de template

en: Built-in tags
pt: Tags built-in

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
pt: Para utilizar estas tags, coloque <code>%(code)s</code> na sua template antes de usar a tag.

en: Context:
pt: Contexto:

en: Back to Views Documentation
pt: Voltar para a documentação das Views

en: View documentation
pt: Ver documentação

en: Jump to namespace
pt: Saltar para namespace

en: Empty namespace
pt: Namespace vazio

en: Views by namespace %(name)s
pt: Views por namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
pt: Views por namespace vazio

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
pt: 
        Função de view: <code>%(full_name)s</code>. Nome: <code>%(url_name)s</code>.

en: Boolean (Either True or False)
pt: Boolean (Pode ser True ou False)

en: Field of type: %(field_type)s
pt: Campo do tipo: %(field_type)s

en: filter:
pt: filtro:

en: App %(app_label)r not found
pt: A aplicação %(app_label)r não foi encontrada

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
pt: O Model %(model_name)r não foi encontrado na aplicação %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
pt: o objeto `%(app_label)s.%(data_type)s` relacionado

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
pt: os objetos `%(app_label)s.%(object_name)s` relacionados

en: all %s
pt: todos %s

en: number of %s
pt: número de %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
pt: %s não parece ser um objeto urlpattern
