django - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: PostgreSQL extensions
ja: PostgreSQL拡張

en: Item %(nth)s in the array did not validate:
ja: 配列内のアイテム %(nth)s は検証できませんでした:

en: Nested arrays must have the same length.
ja: ネストした配列は同じ長さにしなければなりません。

en: Map of strings to strings
ja: 文字列と文字列のマップ

en: The value of "%(key)s" is not a string.
ja: "%(key)s" の値は文字列ではありません。

en: A JSON object
ja: JSONオブジェクト

en: Value must be valid JSON.
ja: JSONとして正しい値にしてください。

en: Could not load JSON data.
ja: JSONデータを読み込めませんでした。

en: '%(value)s' value must be valid JSON.
ja: '%(value)s' は正しいJSONにしなければなりません。

en: Enter two valid values.
ja: 2つの値を正しく入力してください。

en: The start of the range must not exceed the end of the range.
ja: 範囲の開始は、範囲の終わりを超えてはなりません。

en: Enter two whole numbers.
ja: 2つの整数を入力してください。

en: Enter two numbers.
ja: 2つの数値を入力してください。

en: Enter two valid date/times.
ja: 2つの日付/時間を入力してください。

en: Enter two valid dates.
ja: 2つの日付を入力してください。

en: List contains %(show_value)d item, it should contain no more than %(limit_value)d. | List contains %(show_value)d items, it should contain no more than %(limit_value)d.
ja[0]: リストには%(show_value)d個のアイテムが含まれますが、%(limit_value)d個までしか含められません。

en: List contains %(show_value)d item, it should contain no fewer than %(limit_value)d. | List contains %(show_value)d items, it should contain no fewer than %(limit_value)d.
ja[0]: リストには%(show_value)d個のアイテムが含まれますが、%(limit_value)d個までしか含められません。

en: Some keys were missing: %(keys)s
ja: いくつかのキーが欠落しています: %(keys)s

en: Some unknown keys were provided: %(keys)s
ja: いくつかの不明なキーがあります: %(keys)s

en: Ensure that this range is completely less than or equal to %(limit_value)s.
ja: この範囲が完全に%(limit_value)s以下であることを確認してください。

en: Ensure that this range is completely greater than or equal to %(limit_value)s.
ja: この範囲が完全に%(limit_value)s以上であることを確認してください。
